عملیات حرارتی در پالت چوبی و مزایای آن

دوشنبه 14 دی 1394
9:42
زهرا مرزبان

اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از گسترش گونه های مهاجم در پالت چوبی

میلیون ها پالت چوبی از مرزهای بین المللی به عنوان بخشی از تجارت بین دو کشورجابه جا می شوند. این پالت ها، متاسفانه، جایگاه مناسبی برای گسترش گونه های مهاجم هستند. برای مبارزه با این مشکل و حفاظت از جمعیت جنگل ها و درختان، کنوانسیون بین المللی گیاهپزشکی (IPPC) استانداردهای بین المللی برای اقدامات گیاهی (ISPMs) صادر کرد. هدف ISPM-15 جلوگیری از گسترش گونه های مهاجم از طریق حمل و نقل چوب در سراسر مرزهای. بین المللی است. عملیات حرارتی یکی از راه های پرطرفدار برای رسیدن به این استاندارد است.

عملیات حرارتی در مقابل درمان شیمیایی

از دیرباز، دو راه برای دستیابی به استانداردهای IPPCبرای صادرات پالت چوبی در نظر گرفته شده است: عملیات حرارتی و درمان شیمیایی. در درمان شیمیایی نیاز به بخور پالت چوبی با متیل بروماید، که یک ماده شیمیایی بسیار سمی است، داریم. استفاده از متیل بروماید در ایالات متحده از رده خارج شده است. اما استفاده از این ماده در صنعت پالت چوبی هنوز قانونی است، اما بسیاری از تولید کنندگان پالت چوبی در حال منسوخ کردن این روش به دلیل سمی بودن آن هستند.

عملیات حرارتی یک گزینه بسیار سالم تر از درمان شیمیایی است و توسط اکثر تولید کنندگان پالت چوبی استفاده می شود. اتاق های گرمایش در پروپان و گاز طبیعی. عملیات حرارتی مستلزم آن است که چوب به دمای هسته 56ºC برسد و برای حداقل 30 دقیقه در آن باقی بماند. پروب ها برای نظارت بر درجه حرارت در چوب قرار داده شده اند، و سیستم ها کامپیوتری هستند.

درمان با استفاده از ریز موج های الکترومغناطیسی

به تازگی فن آوری نوآورانه جدیدی توسعه داده شده است که ممکن است یک گزینه بهتر از عملیات حرارتی برای درمان پالت چوبی باشد. این درمان "microwaving" نام دارد. این فرآیند مستلزم بخار چوب با امواج الکترو مغناطیسی است.انرژی امواج الکترومغناطیسی هنگامی که توسط آب موجود در پالت چوبی جذب می شود به گرما تبدیل شده و گونه های مهاجم را از بین می برد. این روش گرمای بیشتری را نسبت به حرارت معمولی فراهم می کند. و همچنین نیاز به زمان کمتری دارد. در این روش نیاز است که دمای سطح چوب برای مدت زمان یک دقیقه 62 درجه سانتی گراد باقی بماند.

هدف درمان حرارتی دفع و جلوگیری از توسعه گونه های مهاجم در محل هایی است که تا به حال در آن حضور نداشته اند.


[ بازدید : 325 ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به پالت چوبی است. | طراح قالب avazak.ir| با قدرت aramblog.ir
ساخت وبلاگ سایت تفریحی خبری
بستن تبلیغات [x]