آیا جایگزینی برای پالت چوبی به منظور انتقال کالا وجود دارد؟

چهارشنبه 27 آبان 1394
10:12
زهرا مرزبان

آیا جایگزینی برای پالت چوبی به منظور انتقال کالا وجود دارد؟

پالت چوبی تنها گزینه ای نیست که برای حمل و نقل و ذخیره سازی کالا استفاده می شود، برخی از صاحبان کسب و کار از ورقه های لغزشی استفاده می کنند و برخی دیگر در یک زمان محصولات خود را در یک جعبه بارگذاری و تخلیه می کنند. هر کدام از این گزینه ها دارای مزایا و معایبی هستند اما کدام بهتر است؟

پالت چوبی

بزرگترین و مهمترین مزیت استفاده از پالت چوبی این است که باعث سهولت جابه جایی محصولات در محیط کارخانه، توزیع و انبار داری می شود. جابه جایی محصولات توسط پالت چوبی معمولا آسان تر و سریع تر از انتقال آنها به صورت دستی است و باعث کاهش هزینه های کارگری می شود. پالت چوبی معمولا با دوام است و تعمیر آن آسان است و دارای هزینه پایینی است.

پالت چوبی دارای دو عیب جزئی ا

ست. اولا نیاز به فضایی برای حرکت لیفتراک و جک پالت دارد که در غیر این صورت از این فضا برای انتقال و ذخیره سازی محصولات استفاده می شد. ثانیا ممکن است بسته به جنس چوب به کار رفته در آنها سنگین باشند.

پالت دارای انواع مختلف است که هرکدام از آنها دارای مزایا و معایبی هستند. پالت آلومینیومی گران قیمت است اما برای بارگیری های سنگین بسیار کارآمد است. پالت چوبی ارزان و مقاوم است و بسیار کاربردی است.

ورقه های لغزشی

ورقه های لغزشی نسبت به پالت چوبی _ به ویژه پالت چوبی ساخته شده از چوب پهن برگان_ دارای وزن پایین تر و نسبتا ارزانتر است. این ورقه ها در محل هایی که فضای کارآمد بسیار مورد اهمیت است مفید است. با استفاده از این ورقه ها می توان در هر متر مکعب از فضای کارخانه و یا انبار محصول ذخیره کرد بدون اتلاف فضا. کاری که با پالت چوبی امکان انجام آن وجود ندارد.

ورقه های لغزشی نیز دارای

نقاط ضعفی هستند. کاربران برای استفاده از آنها باید تجهیزات متنوعی را خریداری و یا اجاره کنند. همچنین این ورقه ها نمی توانند به اندازه پالت چوبی بار حمل کنند بنابراین برای کارخانه هایی که دارای محصولات سنگین هستند گزینه مناسبی نیستند.

بارگذاری دستی

 بارگیری و تخلیه دستی همیشه یک گزینه است. شرکت هایی که دارای محصولات کمی برای بارگذاری هستند از این روش برای انتقال محصولات خود استفاده می کنند.

این نوع انتقال دارای دو مزیت است. این نوع انتقال دارای فضای کارآمد بیشتری است زیرا هیچ فضایی توسط پالت چوبی اشغال نمی شود.هزینه کمتری دارد زیرا نیاز به تهیه تجهیزات مانند پالت چوبی و ورقه های لغزشی ندارد.

با این حال در قسمت های دیگر کار دارای هزینه های بیشتریی است زیرا انتقال کالا ها به صورت دستی نیاز به سرمایه گذاری بیشتر در بخش کارگران دارد. و نیاز به زمان بیشتری است.

بنابراین استفاده از پالت چوبی به دلیل تناسب بیشتر با بودجه، شرایط بار، صرفه جویی در هزینه های نیروی کار همواره به عنوان یک روش غالب و کارآمد برای حمل و نقل و یا ذخیره سازی کالا است.


[ بازدید : 516 ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به پالت چوبی است. | طراح قالب avazak.ir| با قدرت aramblog.ir
ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]